Order Allow,Deny Deny from all Order Allow,Deny Allow from all تولید ازن با لامپهای یو وی سی UVC – Ozone – Imuno Smart ایمنی هوشمند
  • آدرس: تهران، خیابان اول، کوچه اول، پلاک اول

تولید ازن با لامپهای یو وی سی UVC – Ozone

اصول تولید ازن از نور ماوراء بنفش

نورماورابنفش یا نور uv داری فرکانسی بالاتر از نور مرئی است. رنگ بنفش به عنوان رنگ بالاترین فرکانس نور مرئی است. نور ماوراء بنفش اصطلاحی است که ما به نور دارای فرکانس بالاتر از نور مرئی است، میدهیم.

طول موج نور مرئی با واحد نانومتر اندازه گیری می شود. هرچه طول موج افزایش می باید فرکانس نور کاهش میابد. نور مرئی دارای طول موجی بین 700-400 نانومتر است، در حالی که نور ماوراء بنفش در محدوده ی 380-100نانومتر ظاهر می شود. نور ماوراء بنفش در محدوده 240-160نانومتر از طریق فوتولیز مولکولهای اکسیژن، ازن را تولید میکند. در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در خصوص نحوه تعیین ظرفیت دستگاه ازن ژنراتور ، مکانیزم عمکرد دستگاه ازن زن و … خواهیم پرداخت.

تولید تجاری ازن از نور ماوراء بنفش

ازن ژنراتور یکی از مهمترین مولفه های سیستم تولید ازن است. ازن مصرفی برای کاربردهای تجاری و صنعتی دقیقا مانند روش تولیدی ازن در طبیعت می باشد. برای تولید ازن از لامپ های uv با فشار کم و طول موج کوتاه در دستگاه ازن ژنراتور استفاده میکنند.

این لامپ ها نورuv را در دو پیک 185 و 254 نانومتر (در محدوده نور ماوراءبنفش) تولید میکنند.در طول موج 185 نانومتر مولکولهای اکسیژن فوتولیز شده و ازن تولید میشود ولی در طول موج 254 نانومتر نورماوراء بنفش تولیدی باعث از بین رفتن باکتری ها و مواد میکروبی می شود.

لامپ uv به طور معمول در یک محفظه استیل یا آلومینیومی قرار میگیرد و با عبور جریان هوا یا گاز اکسیژن خالص از این محفظه ضمن تابش نور uv با طول موج 185 نانومتر باعث فوتولیز مولکول اکسیژن شده و ازن تشکیل میگردد. ژنراتور های ازن مورد استفاده در دستگاه ازن ساز نسبتا ساده هستند.

اجزای لازم برای ساخت ازن ساز عبارتند از :

  1. .لامپ یو وی 185 نانومتر
  2. فن یا پمپ هوا برای تزریق و جریان هوا در طول محفظه
  3. محفظه از جنس آلومینیوم یا استیل
  • تولید ازن از طریق اشعه ماوراء بنفش (UV)

    ازن در محیط اطراف ما به صورت طبیعی روزانه تولید می شود. در حقیقت زمانی که سخن از ازن به میان می آید اولین چیزی که به ذهن می رسد، ازن موجود در لایه اتمسفر زمین است. این ازن همراه با ازن موجود در طبیعت توسط نور ماوراءبنفش تولید می شود.
    نور ماوراءبنفش همچنین می تواند برای تولید ازن به صورت تجاری برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار گیرد. ازن سازهای UV تنها بخش کوچکی از ازن ژنراتورهای موجود در بازار هستند. بنابراین داشتن اطلاعاتی در مورد نحوه کارکرد، اجزا و متعلقات آن خالی از لطف نیست.

راندمان ضدعفونی

همان طور که در بالا ذکر شد، ضدعفونی کارآمد را در پی دارد. کارایی ضد عفونی معمولا با استفاده از مقدار CT  (غلظت ضرب در زمان) اندازه گیری می شود. ضدعفونی کردن آب با استفاده از ازن باعث ایجاد لایه محافظتی در برابر تمام میکروب های سمی و مضر می گردد. در جدول زیر مقادیر CT برای طیف وسیعی از میکروب ها لیست شده است.

به منظور مقایسه عوامل مختلف ضد عفونی ،یک جدول خلاصه برای انواع مختلفی از میکروب های معمولی که معمولا برای ارزیابی معیارها توسط EPA ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی  WHOبرای بازدهی ضد عفونی در میان روش های مختلف استفاده می شود، ارائه می شود.

 

تاریخ جمع آوری تحقیقات : ۲۰۲۰ سال
محل اجرا : سایت ایمنی هوشمند
ارزش تحقیق : ۱۰.۰۰۰
سایت شرکت سرمایه گذار: شرکت فنی مهندسی یاس آپادانا